Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Farmaceutyczny  > Katedra i Zakład Chemii Fizycznej

Katedra i Zakład Chemii Fizycznej

Wydział Farmaceutyczny

KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA

Stypendium Ministra Nauki przyznany dr hab. Krzesimirowi Ciura

2024-06-28

Pracownik naszej Katedry – dr hab. Krzesimir Ciura otrzymał stypendium Ministra Nauki w dyscyplinie nauk farmaceutycznych w XIX edycji programu w dziedzinie nauk medycznych i o zdrowiu, które przyznawane są dla wybitnych młodych naukowców. Wyniki zostały ogłoszone 21 czerwca 2024 r. na stronie Ministerstwa.

Dr hab. Krzesimir Ciura prowadzi badania skupiające się na zastosowaniu metod chromatograficznych, zwłaszcza biochromatograficznych, do oceny właściwości fizykochemicznych i przewidywania właściwości farmakokinetycznych substancji leczniczych. Jego prace mają na celu usprawnienie procesu selekcji nowo syntezowanych substancji o obiecującej aktywności biologicznej. Dzięki połączeniu podejścia eksperymentalnego i obliczeniowego prowadzone badania umożliwiają głębsze zrozumienie molekularnych mechanizmów badanych oddziaływań. W swoich pracach kładzie duży nacisk na rozwijanie nowych metod chromatograficznych i elektroforetycznych, które mają na celu redukcję zużycia rozpuszczalników organicznych i dostosowanie warunków analiz do paradygmatu zielonej chemii analitycznej. Ekspert współpracuje zarówno z wiodącymi ośrodkami krajowymi, takimi jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Politechnika Krakowska, jak i z europejskimi instytucjami jak Uniwersytet w Antwerpii, Uniwersytet w Lublanie oraz Centrum Badań Biomedycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Hradec Kralove. Badacz jest współautorem ponad 60 prac opublikowanych w międzynarodowych czasopismach, głównie z zakresu chemii medycznej i analitycznej. Odbył staż w Luxembourg Institute of Science and Technology w ramach projektu CompSafeNano EU Horyzont 2020. Obecnie kieruje projektem Wyjście poza przewidywanie klasycznej lipofilowości – modelowanie powinowactwa do fosfolipidów na podstawie chromatografię IAM oraz metody uczenia maszynowego – rozwój nowego narzędzia bioinformatycznego, finansowanego w ramach konkursu SONATA 18.

dr hab. Krzesimir Ciura

Aktualizacja strony: 15.11.2024
Dagmara Bazar, Patrycja Jachimek, Agnieszka Rozenberg, Błażej Siembrzuch