2022-09-14
Pracownik Katedry, dr n. farm. Adrian Szewczyk uzyskał finansowanie na realizację pojedynczych działań naukowych (badanie wstępne/pilotażowe, wyjazd badawczy, kwerenda) w ramach ogłaszanych w okresie od czerwca do sierpnia 2022 r. wyników konkursu Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 6.
Doktor Adrian Szewczyk będzie realizował projekt Bioszkło o potencjale regenerującym tkankę kostną – badanie właściwości mineralizacyjnych w surowicy ludzkiej, na który uzyskał finansowanie w wysokości 49 500 zł. Praca ma na celu weryfikację właściwości mineralizacyjnych nowo otrzymanego bioszkła w badaniu długoterminowym w surowicy ludzkiej oraz w SBF w porównaniu do właściwości mineralizacyjnych bioszkieł komercyjnie dostępnych.
– Przed wykorzystaniem biomateriału do wytwarzania implantu regenerującego tkankę kostną należy zweryfikować jego właściwości mineralizacyjne, czyli zdolność do formowania się na powierzchni materiału hydroksyapatytu w warunkach in vitro. Badanie to przeprowadza się rutynowo zgodnie z normą ISO 23317:2014 w płynie symulującym osocze ludzkie – SBF, która posiada szereg ograniczeń. Długoterminowe badanie z wykorzystaniem surowicy ludzkiej umożliwi zweryfikowanie właściwości mineralizacyjnych zaproponowanego bioszkła w warunkach zbliżonych do in vivo, a tym samym możliwość jego zastosowania w wytwarzaniu implantów kościozastępczych. Równolegle przeprowadzone badanie w SBF pozwoli zweryfikować zbieżność wyników i tym samym zasadność stosowania normy ISO – tłumaczy dr Adrian Szewczyk.
Pełna lista projektów zakwalifikowanych do finansowania dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki.