Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Farmaceutyczny  > Katedra i Zakład Chemii Fizycznej

Katedra i Zakład Chemii Fizycznej

Wydział Farmaceutyczny

KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA

Innowacyjne wynalazki nagrodzone

2022-01-27

Pracownik naszej Katedry, dr hab. Krystyna Pieńkowska wraz z zespołem naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dr hab. Jarosława Sączewskiego z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej: prof. Krzysztofem Calem z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, dr inż. Joanną Fedorowicz z Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych oraz dr n. farm. Dominiką Krenczkowską, która pracę doktorską zrealizowała w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej, zostali laureatami nagród International Warsaw Invention Show za innowacyjne wynalazki. Nowy barwnik do fluorescencyjnego wybarwienia warstwy rogowej naskórka uzyskał srebrny medal w kategorii Medycyna i biotechnologia – produkt.
Wyróżnienia wręczono 26 stycznia br. w budynku Rektoratu GUMed. Zgromadzonych gości przywitała dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii, która przybliżyła historię wysłania wyżej wymienionych wynalazków na wystawę International Warsaw Invention Show 2021 (IWIS). Następnie głos zabrał prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, który podziękował laureatom za ich pracę oraz wręczył nagrody przesłane przez organizatorów.

od lewej: prof. Michał Markuszewski, prof. Krzysztof Cal, dr inż. Joanna Fedorowicz, dr hab. Jarosław Sączewski, dr hab. Krystyna Pieńkowska, dr hab. Rafał Pankowski, dr Katarzyna Waligóra-Borek
























O WYNALAZKACH
Nowy barwnik do fluorescencyjnego wybarwienia warstwy rogowej naskórka to wynalazek, który w 2021 r. uzyskał patent europejski o numerze prawa wyłącznego EP 3 578 559 A1, walidowany w następujących krajach: Polska, Czechy, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania. Dzięki niemu możliwa jest m.in. ocena zdolności penetracji warstwy rogowej naskórka przez substancje lecznicze i ich przenikanie do głębszych warstw skóry. Ponadto pozwala również na ocenę stanu jakościowego włosów czy badanie interakcji substancji ze składnikami budulcowymi skóry, co jest istotne w przypadku weryfikacji działania kosmetyków. Proponowany barwnik może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnej biologii molekularnej i diagnostyce medycznej do wizualizacji warstwy rogowej naskórka, oceny zaburzeń strukturalnych tej warstwy, a także identyfikacji drogi wnikania substancji do skóry.

O INTERNATIONAL WARSAW INVENSTION SHOW
Wystawa International Warsaw Invention Show 2021 jest największym wydarzeniem w Polsce o charakterze międzynarodowym promującym innowacje w różnych dziedzinach przemysłu. W wydarzeniu mogą wziąć udział zarówno uczelnie, instytuty, przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Wynalazcy mają okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych produktów, zarówno tych, które znajdują już zastosowanie w niewielkiej skali, jak i tych tworzonych z zamiarem komercjalizacji.

Aktualizacja strony: 15.11.2024
Dagmara Bazar, Patrycja Jachimek, Agnieszka Rozenberg, Błażej Siembrzuch