Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej  > Katedra Medycyny Społecznej  > Zakład Prawa Medycznego i Farmaceutycznego

Zakład Prawa Medycznego i Farmaceutycznego

Katedra Medycyny Społecznej

KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA

Wyniki badań dotyczące odpadów farmaceutycznych cytowane w raporcie OECD

2021-08-02

W oficjalnym raporcie OECD dotyczącym odpadów farmaceutycznych pojawia się odwołanie do wyników pracy uzyskanych przez zespół badaczy GUMed z Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej z Zakładu Toksykologii Środowiska oraz z Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego: Pharmaceutical household waste practices: preliminary findings from a case study in Poland, które zostały opublikowane w Environmental Mangement (Springer) w 2019 r. (vol. 64, nr 1, s. 97-106).

To jedyna praca wykonana w Polsce, która umożliwiła zanalizowanie sposobu postępowania polskich pacjentów z przeterminowanymi lub częściowo tylko zużytymi i niewykorzystanymi lekami. Leki przeterminowane lub wadliwie wyprodukowane pochodzące z przemysłu, hurtowni farmaceutycznych, aptek, szpitali czy przychodni są restrykcyjnie ewidencjonowane i przekazywane do utylizacji. Nie trafiają na wysypiska komunalne. Z kolei leki pochodzące z domowych apteczek są wyrzucane do kosza na śmieci, co uniemożliwia ich selekcję, są wylewane do kanalizacji a nawet spalane. Stanowi to poważne zagrożenie zarówno dla ludzkiego zdrowia jak i dla środowiska.

Autorami pracy są: dr hab. inż. Justyna Rogowska, prof. Agnieszka Zimmermann, mgr Agnieszka Muszyńska, dr Wojciech Ratajczyk oraz prof. dr hab. Lidia Wolska.

Raport dostępny jest:
https://www.oecd.org/officialdocuments/publicdisplaydocumentpdf/?cote=ENV/EPOC/WPRPW(2020)10/FINAL&docLanguage=En

Aktualizacja strony: 06.03.2024
Natalia Susłowska, Natalia Zabadała, Agnieszka Zimmermann