W Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej GUMed prowadzimy badania nowych związków aktywnych biologicznie, biomateriałów oraz biologii komórek macierzystych, jak również prace z zakresu epigenetyki i regeneracji tkanek. Badania wykonujemy w Zakładzie Embriologii oraz Anatomii Klinicznej Katedry Anatomii GUMed.
Inżynieria tkankowa to stosunkowo nowa gałąź nauki, która bazuje na biotechnologii, biologii molekularnej, nanotechnologii oraz naukach pokrewnych. Tzw. triada inżynierii tkankowej (ang. tissue engineering triad) obejmuje trzy główne elementy: komórki, rusztowania (tzw. skafoldy) oraz czynniki wzrostu. Znalezienie i odpowiednie połączenie tych elementów umożliwia stworzenie zaawansowanego produktu leczniczego do szeregu zastosowań klinicznych. Inżynieria tkankowa, dzięki translacyjnemu charakterowi, jest dzisiaj podstawą medycyny regeneracyjnej i spersonalizowanej.
Nasze badania aktualnie skupiają się nad komórkami macierzystymi (głównie skóry i tkanki tłuszczowej), peptydami aktywnymi biologicznie (o działaniu pro-regeneracyjnym i immunoregulacyjnym) oraz mechanizmami epigenetycznymi w regeneracji i aktywności układu immunologicznego.
W ramach programu “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” oferujemy współpracę i możliwość wykonania wybranych badań naukowych dotyczących m.in. analiz cytometrycznych, badań z wykorzystaniem platformy Luminex, druku 3D.
Wykonujemy analizy zgodnie z indywidualnymi zleceniami z dostosowaniem do konkretnych potrzeb. Koszt analiz wyceniany jest indywidualnie.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA NASZEJ STRONIE: MEDREG.GUMED.EDU.PL
Kontakt:
Prof. dr hab. Michał Pikuła