Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej  > Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa  > Zakład Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego

Zakład Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego

Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa

KOŁO NAUKOWE

Studenckie Koło Naukowe “Przyszłe Położne”

Nasze Studenckie Koło Naukowe reaktywowaliśmy w roku akademickim 2012/2013. W skład koła wchodzą osoby, które studiują Położnictwo na poziomie studiów licencjackich. Mamy wiele planów i marzeń, które chciałybyśmy zrealizować, a już część z nich nam się udało. :)

Zajmujemy się:

  • promowaniem naszego kierunku studiów i zawodu położnej w Polsce m.in. na konferencjach naukowych
  • pogłębianiem naszej wiedzy, która dotyczy różnych aspektów naszej przyszłej pracy położnej poprzez realizację projektów, prac badawczych współpracą z innymi Kołami Studenckimi
  • organizacją spotkań ze znanymi położnymi/lekarzami, którzy mogliby nas wiele nauczyć
  • działalnością charytatywną

Dzięki współpracy z różnymi organizacjami zarówno uczelniami jak i pozauczelnianymi udało nam się zorganizować wiele akcji zarówno społecznych oraz festiwalowych. Były to między innymi:

  • DNI OTWARTE GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
  • PIKNIK NA ZDROWIE
  • MEDYCZNE DNI NAUKI
  • SPOTKANIA W PRZEDSZKOLU
  • AKCJA „POZNAJ SWOJĄ POŁOŻNĄ”
  • WARSZTATY Z PORODU FIZJOLOGICZNEGO DLA STUDENTÓW KIERUNKU LEKARSKIEGO

Jesteś ciekawa/ciekawy co planujemy?

Chciałabyś/chciałbyś dołączyć do nas?

Spotkania koła odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w Zakładzie Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego (bud.nr 15)

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony!!!

Przewodniczące koła: Wanda Kwiatkowska, Aleksandra Nowicka

Opiekun koła: dr Anna Szablewska

OPISY WYDARZEŃ

DNI OTWARTE GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO

Co roku nasza uczelnia organizuje dni otwarte które mają na celu promocje kierunku i reklamy zawodu położnej. Jest to doskonała okazja do promowania zdrowego stylu życia. Zachęcamy do przeprowadzania badań cytologicznych, edukujemy na temat samo badania piersi i opieki na noworodkiem. Zachęcamy do chustonoszenia i kangurowania.

SPOTKANIA W PRZEDSZKOLU

Zajęcia z przedszkolakami odbyły się w ramach podjętej współpracy z jednym z gdańskich przedszkoli. Na spotkaniu zapoznałyśmy dzieci z zawodem położnej. Maluchy w ramach zajęć przygotowywały czepki położnej/położnego, zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia oraz nauczyły się opieki nad młodszym rodzeństwem.

AKCJA „POZNAJ SWOJĄ POŁOŻNĄ”

Przy współpracy z wykładowcami kierunku Położnictwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego udało nam się zorganizować akcję „Poznaj swoją położną”, która odbyła się na terenie Galerii Bałtyckiej. Dzięki temu każda kobieta miała szansę dowiedzieć się więcej o ciąży, porodzie i pielęgnacji noworodka, poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i raka gruczołu piersiowego, a także jak poradzić sobie z objawami okresu przekwitania.

WARSZTATY Z PORODU FIZJOLOGICZNEGO DLA STUDENTÓW KIERUNKU LEKARSKIEGO

W 2017 roku nasze koło naukowe “Przyszłe Położne” rozpoczęło współpracę z “SKNem Położnictwa” oraz z oddziałem gdańskim Organizacji IFMSA-Poland. Efektem współpracy były pierwsze warsztaty z porodu fizjologicznego w Zakładzie Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego. Podczas warsztatów przybliżyłyśmy uczestnikom mechanizm porodu w położeniu podłużnym główkowym potylicowym przednim, charakterystykę okresów porodu oraz pozycje wertykalne podczas porodu. Po części wykładowej, rozpoczęły się ćwiczenia, w trakcie których studenci kierunku lekarskiego mogli podszkolić swoje umiejętności praktyczne z zakresu badania wewnętrznego rodzącej oraz techniki przyjęcia porodu fizjologicznego. Koleżeńska atmosfera sprzyjała poszerzeniu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności. Zaplanowałyśmy już kolejne warsztaty, mamy nadzieję, że będę cieszyły się one również dużym zainteresowaniem.

Aktualizacja strony: 18.10.2023
Wanda Kwiatkowska, Anna Michalik, Joanna Moćkun, Aleksandra Nowicka, Anna Szablewska, Lucyna Wójcicka