Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej  > Katedra Medycyny Społecznej  > Zakład Socjologii Medycyny i Komunikacji Medycznej

Zakład Socjologii Medycyny i Komunikacji Medycznej

Katedra Medycyny Społecznej

PRACOWNICY

Kierownik:

dr hab. Krzysztof Sobczak

dr hab. Krzysztof Sobczak

E-mail:krzysztof.sobczak@gumed.edu.pl
Tel. bezp.:58 349 15 51 wew. 1551

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Warszawie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Komunikacji Medycznej. Organizator „Projektu rozwoju kompetencji komunikacyjnych studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Med-Kom”. Autor ponad 70 publikacji oraz 30 projektów naukowo-badawczych z zakresu socjologii medycyny i komunikacji medycznej. Trener-konsultant w obszarze doradczo-szkoleniowy dotyczący komunikacji z pacjentem, AC/DC, oraz treningu kompetencji. Współpracuje z organizacjami pacjenckimi, prowadzi zajęcia w ramach Areopagu Etycznego w Pucku. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej oraz Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, Grupy roboczej ds. wsparcia nauczania komunikacji przy KRAUM oraz w Zespołu ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób chorujących na otyłość przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik Dyscyplinarny Nauczycieli Akademickich GUMed w kadencji 2024-2028 oraz Rzecznik Zaufania studentów w kadencji 2024-2026.

ORCID

Scholar

ResearchGate

St. wykładowcy:

dr n. med. Magdalena Lemska

dr n. med. Magdalena Lemska

E-mail:magdalena.lemska@gumed.edu.pl
Tel. bezp.:58 349 15 51 wew. 1551
Doktor nauk medycznych GUMed, była kierownikiem Pracowani Badań Socjomedycznych AMISNS i pełnomocnikiem rektora ds. współpracy zagranicznej Akademii Medycznej i Społecznych Nauk Stosowanych. Wykładowca na kursach specjalizacyjnych organizowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Ukończyła kursy i szkolenia m.in.: menadżerski TNOiK, kurs mentoringu, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz pedagogiki dorosłych. Uczestnik warsztatów szkoleniowych dla członków lokalnych zespołów interdyscyplinarnych w ramach wojewódzkiego programu „Wspólnie przeciw patologiom” pod auspicjami Marszałka Wojewódzkiego Pomorskiego. Kierownik projektów naukowych m.in. realizowanych wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Gdańskim i Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL). Organizator, współorganizator i uczestnik międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencji i webinarów naukowych m.in.USA, Chiny, ZEA. Redaktor naukowy czasopisma naukowego Acta Elbingesia w latach 2020-2022 publikującego prace naukowe z zakresu m.in. medycyny i zawodów medycznych. Współautor monografii ,,Wybrane zagadnienia nauk o zdrowiu z uwzględnieniem aspektów medycyny społecznej”, oraz autor i współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Tutor w Wydziałowym Klubie Tutora Akademickiego GUMed.

ORCID

Scholar

ResearchGate

Adiunkci:

dr n. hum. Agata Janaszczyk

E-mail:agata.janaszczyk@gumed.edu.pl
Tel. bezp.:58 349 15 53

dr n. hum. Weronika Kamińska - Skrzyńska

dr n. hum. Weronika Kamińska - Skrzyńska

E-mail:w.kaminska@gumed.edu.pl
Tel. bezp.:58 349 90 44 wew. 9044

Doktor nauk socjologicznych, adiunkt w Zakładzie Socjologii Medycyny i Komunikacji Medycznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Laureatka stypendium Fulbrighta (2021/2022) oraz stypendium ‘PhDo’ Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (2019/2020). W obu stypendiach przeprowadzała projekty na temat psychospołecznych potrzeb osób przebywających w hospicjach. W latach 2022-2024 współkoordynatorka polskich części 2 projektów z zakresu zdrowia publicznego dla Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych i European Public Health Alliance. Od 2023 do 2024 roku członkini zespołu badawczego w grancie interwencyjnym NAWA “Improving Migrants’ access to information on vaccines in the TriCity”. W ramach badań na temat opieki onkologicznej i paliatywno-hospicyjnej doktor Kamińska-Skrzyńska współpracuje z badaczami z zagranicznych ośrodków naukowych, w tym z Indiany, Arkansas, Kalifornii, Malty i Kolumbii.

ORCID

Scholar

ResearchGate

dr Katarzyna Leoniuk

dr Katarzyna Leoniuk

E-mail:katarzyna.leoniuk@gumed.edu.pl
Tel. bezp.:58 349 15 51 wew. 1551
Socjolog, tytuł doktora nauk o zdrowiu uzyskała na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła staż z zakresu socjoterapii i kwalifikowane szkolenie z Non-Violent Communication (NVC). Członek Zespołu ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób chorych na otyłość działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Prowadziła i współprowadziła projekty badawcze dla Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, Fundacji „OD-WAGA” oraz HospiCARE. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu socjologii ogólnej, socjologii medycyny, socjologii ciała, pedagogiki, wielokulturowości w medycynie oraz prewencji problemów społecznych. Autorka publikacji naukowych z zakresu dysfunkcji rodziny, zawodów medycznych, niepełnosprawności, komunikacji medycznej oraz dyskryminacji pacjentów chorych na otyłość.

ORCID

Scholar

ResearchGate

Specjaliści:

mgr Edyta Ciamaga

E-mail:e.ciamaga@gumed.edu.pl
Tel. bezp.:58 349 15 50 wew. 1550

Zlecenia dydaktyczne:

mgr Marta Skibińska

mgr Marta Skibińska

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach: filozofia oraz filologia angielska ze specjalizacją translatoryczną, a także studiów podyplomowych z tłumaczeń ustnych. Doświadczona tłumaczka konferencyjna oraz autorka przekładów tekstów specjalistycznych i filmów dokumentalnych. Pracowała jako tłumaczka ustna podczas licznych konferencji naukowych i kongresów z zakresu neurologii, ortopedii, pielęgniarstwa, położnictwa i chirurgii estetycznej. Specjalizuje się także w tłumaczeniach pisemnych dokumentacji medycznej oraz publikacji z obszaru socjologii medycyny, fizjoterapii uroginekologicznej, pielęgniarstwa i neurologii. Instruktorka jogi akademickiej.

Aktualizacja strony: 10.05.2025
Edyta Ciamaga, Agata Janaszczyk, Krzysztof Sobczak