Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Lekarski  > Katedra Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii  > Klinika Ginekologii i Położnictwa

Klinika Ginekologii i Położnictwa

Katedra Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii

DYDAKTYKA

Katedra prowadzi zajęcia z propedeutyki ginekologii i położnictwa oraz ginekologii i położnictwa dla studentów Wydziału Lekarskiego (lekarzy, stomatologów oraz pielęgniarek i położnych) oraz dla English Division w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń klinicznych. Prowadzi specjalistyczne kursy oraz szkolenia podyplomowe dla rezydentów, lekarzy specjalizujących się w ginekologii i położnictwie, lekarzy specjalizujących się w endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości oraz endokrynologii.

Drodzy Studenci,
wszelkie uwagi dotyczące przebiegu procesu dydaktycznego z przedmiotu w Katedrze, proszę zgłaszać bezpośrednio do mnie w sekretariacie Kliniki (8.00-8.15 od poniedziałku do piątku) lub w formie elektronicznej: dwydra@icloud.com (+48 509905500 s m s).

REGULAMIN DYDAKTYCZNY PRZEDMIOTU 2023/2024
GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO VI
Jednostki prowadzące:
Katedra Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii
Szpital UCK, budynek CMN, Gdańsk ul. Smoluchowskiego 17, 2piętro,tel. 58 584 4040, dgwydra@gumed.edu.pl,

Koordynator przedmiotu: dr hab. Sambor Sawicki, sambor@gumed.edu.pl,

Sekretariat Klinik:
KIERUNEK LEKARSKI
Sonia Krawczyk - samodzielny referent adm.

tel. 58/ 584-41-00

e-mail: sonia.krawczyk@gumed.edu.pl

ENGLISH DIVISION
Piotr Korona – samodzielny referent adm.

tel. 58/ 584-40-40

e-mail: piotr.korona@gumed.edu.pl

Informacje ogólne

Studenci zobowiązani są do przebrania w wyznaczonych przez GUMed szatniach przed rozpoczęciem zajęć. Wymagany strój to komplet ubioru medycznego: bluza/fartuch i spodnie lub jednoczęściowy żeński strój medyczny typu „sukienka” oraz buty przeznaczone do użytku wyłącznie w szpitalu, kolor stroju dowolny. Strój medyczny powinien mieć krótkie rękawy – odsłaniające przedramiona. Wszyscy studenci są zobowiązani do noszenia identyfikatorów w widocznych miejscach.

Ogólne zasady postępowania na bloku CMN zawarte są w osobnym pliku w ekstranecie, wymagane zapoznanie się z nimi przed rozpoczęciem zajęć. Wszyscy studenci zobowiązani są podpisać listę potwierdzając zapoznanie się z zasadami (sekretariat 4. piętro)

Tryb zajęć

Ćwiczenia odbywają się na oddziałach w grupach 3 osobowych. Harmonogram zajęć dostępny jest w ekstranecie. Wszystkie zajęcia są obowiązkowe.

Listy obecności z znajdują się w sekretariacie Kliniki na 4 piętrze. Lista powinna być podpisana przed rozpoczęciem zajęciami.

Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8.00 na 2. piętrze (Ginekologia) lub na 4. piętrze (Położnictwo).

Po zakończonym bloku każdy student wypełnia:

1) ANONIMOWĄ ankietę oceniającą tydzień zajęć – komentarze mają dotyczyć każdego prowadzącego zajęcia lekarza,

2) ankietę kompetencji społecznych.

Zaliczenie zajęć.

W przypadku nieobecności indywidualne odrobienie ćwiczeń u asystenta prowadzącego
w danym dniu zajęcia lub asystenta wyznaczonego przez kierownika dydaktycznego przedmiotu. W razie braku możliwości odrobienia zajęć (np. z powodu innych zajęć odbywanych przez studenta) ostatecznym terminem ich odrobienia są dni wolne od zajęć studenckich po zakończeniu semestru (po uzgodnieniu z Kierownikiem Przedmiotu).

EGZAMIN

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest wypełnienie ankiety kompetencji społecznych studenta. Ankieta dostępna jest w Extranecie lub do pobrania w Sekretariacie KGGOiEG. Ankieta zostanie wypełniona przez nauczyciela prowadzącego zajęcia w trakcie ich trwania. Wypełniona ankieta musi zostać przekazana do Sekretariatu KGGOiEG.

Egzamin składa się z trzech części – egzaminu praktycznego, egzaminu pisemnego testowego i egzaminu teoretycznego ustnego. Konieczne jest uzyskanie pozytywnej oceny
z każdej części egzaminu. Na końcową ocenę uzyskaną z egzaminu składają się oceny uzyskane z każdej części egzaminu (średnia arytmetyczna: ocena “ponad dostateczna” od średniej 3,26; ocena „dobra” od średniej 3,76; ocena „ponad dobra” od średniej 4,26; ocena bardzo dobra od średniej 4,76).

Warunkiem przystąpienia do egzaminu teoretycznego (ustnego i testowego) jest zdanie egzaminu praktycznego oraz zaliczenie zajęć.

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny student zdaje w ostatnim tygodniu bloku zajęć u asystenta prowadzącego zajęcia, po zakończeniu zajęć. Egzamin praktyczny polega na samodzielnym opracowaniu przez studenta przypadku klinicznego. W przypadku niezaliczenia egzaminu praktycznego ustalany jest kolejny jego termin. W przypadku niezaliczenia drugiego terminu wymagane jest odbycie egzaminu praktycznego w obecności Kierownika Przedmiotu. Niezaliczenie na ocenę pozytywną egzaminu praktycznego po trzeciej próbie wiąże się z uzyskaniem oceny niedostatecznej
z przedmiotu.

Egzamin teoretyczny testowy

Test zawiera 80 pytań jednokrotnego wyboru. Zaliczenie odbywa się w salach monitorowanych Centrum Symulacji Medycznej, ul Dębowa 25 (test odbywa się co 6 tygodni, za wyjątkiem pierwszego terminu, terminy dostępne są w ekstranecie). Podczas zaliczenia obowiązuje studenta samodzielna praca, zabrania się komunikowania się studentów miedzy sobą, w przypadku stwierdzenia przez asystenta uczestniczącego
w egzaminie pisemnym niesamodzielnej pracy (ściągania) ocena z zaliczenia zostanie obniżona o jeden stopień.

W przypadku uzyskania oceny negatywnej z egzaminu student przystępuje do egzaminu poprawkowego – możliwe jest odbycie go w ramach zaliczenia kolejnego bloku zajęć (nie może kolidować to z innymi zajęciami studenta, przed przystąpieniem do zaliczenia konieczne jest potwierdzenie tego faktu w Sekretariacie Kliniki Ginekologii) lub w ramach wyznaczonych dwóch terminach po zakończeniu wszystkich bloków (terminy zostaną podane w ekstranecie). Każdy student może podchodzić do ponownego egzaminu dwa razy. Niezaliczenie na ocenę pozytywną egzaminu testowego po trzeciej próbie wiąże się z uzyskaniem oceny niedostatecznej z przedmiotu.

Egzamin teoretyczny ustny

Warunkiem przystąpienia do egzaminu teoretycznego jest uzyskanie pozytywnej ocenyz egzaminu praktycznego i egzaminu testowego. Egzamin dotyczy treści programowych zawartych podczas zajęciach z ginekologii i położnictwa na IV i V roku. W ekstranecie znajduje się lista pytań obowiązujących w trakcie egzaminu ustnego.

Egzamin przeprowadzany jest przez nauczycieli akademickich wyznaczonych przez Kierownika Przedmiotu – lista egzaminatorów wraz z przydzielonymi im studentami zostanie udostępniona w ekstranecie
w trakcie trwania bloku. Dopuszczalne są trzy podejścia do egzaminy ustnego. Termin każdego podejścia do egzaminu powinien zostać ustalony osobiście z egzaminatorem – optymalnie drogą mailową (zgodnie
z regulaminem GUMed niezgłoszenie (brak uzasadnionego usprawiedliwienia) się na wyznaczony termin egzaminu wiąże się z niezaliczeniem podejścia, w przypadku planowanej nieobecności konieczne jest przesłanie informacji drogą mailową).

Aktualizacja strony: 15.03.2024
Emilia Bibel, Hanna Olszewska, Dariusz Wydra