Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Lekarski  > Katedra i Klinika Urologii

Katedra i Klinika Urologii

Wydział Lekarski

LECZENIE RAKA NERKI

Rak nerki jest obecnie siódmym najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce i ósmym u kobiet. Najczęściej rozpoznawany jest przy okazji badań USG lub TK wykonywanych z innych przyczyn.

Niestety cały czas zdarzają się przypadki, że do urologa trafiają chorzy z chorobą zaawansowaną. Leczenie tego nowotworu jest od dawna znane. Wiadomo, że jedyną szansą na całkowite wyleczenie jest chirurgiczne wycięcie nowotworu.

Na szczęście w ostatnim czasie pojawiły się także nowe metody leczenia pozwalające na przedłużenie życia chorych nawet w przypadkach zaawansowanych. Wykorzystują one nowy rodzaj chemioterapii tzw.: leczenie celowane. Cały czas jednak warunkiem włączenia takiej terapii jest chirurgiczne usunięcie guza nerki.

W Klinice Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykonywanych jest rocznie ponad 200 operacji z powodu raka nerki. Jeżeli jest to tylko możliwe to są to zabiegu usuwające tylko guz z pozostawieniem zdrowej części nerki. Ogromną zaletą leczenia w Klinice Urologii jest ścisła współpraca z Kliniką Onkologii, w której jest możliwość podawania wspomnianego wyżej leczenia celowanego .

Uzupełnieniem możliwości postępowania jest technika termoablacji, która jest także stosowana w przypadkach konieczności leczenia chorych nie mogących być poddanych operacji.

Aktualizacja strony: 15.10.2021
Mikołaj Frankiewicz