Propedeutyka interny (3 rok Wydział Lekarski)
Zajęcia z propedeutyki chorób wewnętrznych dla studentów III roku Wydziału Lekarskiego prowadzone są w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii oraz w Klinice Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Zaburzeń Hemostazy.
Odbywają się jeden raz w tygodniu i trwają przez 15 tygodni w każdym semestrze.
Główne cele kształcenia: Celem zajęć z propedeutyki chorób wewnętrznych jest nauczenie studentów zasad badania lekarskiego oraz podstaw diagnostyki chorób wewnętrznych, w szczególności:
- sprawnego zbierania wywiadu lekarskiego;
- prawidłowej techniki badania przedmiotowego;
- właściwej interpretacji stwierdzanych badaniem lekarskim odchyleń od normy;
- znajomości podstawowych badań pracownianych i diagnostycznych w chorobach wewnętrznych;
- znajomości diagnostyki ogólnej podstawowych jednostek chorobowych wymienionych w planie zajęć;
- zasad diagnostyki różnicowej i stawiania rozpoznania (jako wprowadzenie do tych problemów);
- umiejętności pisania historii choroby.
Zajęcia z propedeutyki chorób wewnętrznych są dla studentów medycyny pierwszymi klinicznymi zajęciami przy łóżku chorego. Dlatego bardzo duże znaczenie podczas nauczania przedmiotu przykłada się do ukształtowania właściwej postawy studenta, w przyszłości lekarza, wobec chorego.
Tryb odbywania zajęć oraz zaliczeń jest przedstawiony szczegółowo w załączonym regulaminie. Oprócz obecności na wszystkich zajęciach kontrolowanych, warunkiem zaliczenia semestru zimowego i letniego jest zaliczenie, w każdym semestrze, historii choroby oraz kolokwium praktycznego z zasad badania lekarskiego, natomiast warunkiem zaliczenia roku jest zdanie egzaminu testowego z propedeutyki chorób wewnętrznych w letniej sesji egzaminacyjnej.