Na podstawie:
art. 327 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20.07.2018 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), przepisów Rozporządzenia MNiSW w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz. U. Z 2018 r. poz. 1881),§2 ust. 5 Zarządzenia Nr 83/2020 Rektora GUMed w sprawie upoważnienia dla Dziekana WL prof. dr hab. Radosława Owczuka do wykonywania czynności w imieniu Rektora GUMed
Dziekan Wydziału Lekarskiego ustanawia następujący sposób postępowania w sprawie nostryfikacji dyplomów uzyskanych za granicą:
1. WL może przeprowadzać nostryfikacje dyplomów uzyskanych za granicą i uznawać za równoważne dyplomom i tytułom zawodowym uzyskiwanym po ukończeniu kierunków studiów realizowanych w ramach dyscypliny nauki medyczne, takich jak:
- kierunek lekarski
tytuł zawodowy: lekarz
-kierunek lekarsko-dentystyczny
tytuł zawodowy: lekarz dentysta
- kierunek techniki dentystyczne
tytuł zawodowy: licencjat
2. W celu wszczęcia postępowania o uznanie dyplomu uzyskanego za granicą za równoważny jednemu z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w punkcie 1 należy:
- złożyć w Dziekanacie WL wniosek o uznanie dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu wymienionemu w punkcie 1.
Do wniosku dołącza się:
Dokumenty, o których mowa w pkt 1-3, mogą być złożone w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez Gdański Uniwersytet Medyczny (należy okazać oryginały tych dokumentów, aby pracownik mógł poświadczyć zgodność kopii z oryginałem).
Wnioski w sprawie przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego należy składać w Dziekanacie WL Dziale ds. Studenckich w terminie od 1 do 15 lutego danego roku.
3. Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia wniosku do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Postępowanie kończy się postanowieniem Dziekana WL o uznaniu dyplomu za równoważny lub odmowie uznania, które następuje w terminie do 90 dni od złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne.
4. Na potrzeby każdego postępowania nostryfikacyjnego Dziekan powołuje Komisję ekspercką odrębnie dla każdego kierunku studiów – w składzie:
Przewodniczący – Prodziekan Wydziału Lekarskiego
Członkowie – nauczyciele akademiccy danego kierunku studiów, w tym:
1) członek komisji ds. programów i planów nauczania dla danego kierunku,
2) kierownik praktyk na danym kierunku lub osoba wskazana przez kierownika praktyk.
Skład osobowy Komisji dla danego kierunku studiów określa Załącznik nr 1 (plik pdf, 196 kB) do niniejszej procedury.
5. Komisja ekspercka otrzymuje z Dziekanatu wszystkie złożone przez kandydata dokumenty dotyczące ukończonych studiów, celem dokonania porównania programu studiów, uzyskanych efektów uczenia się i uprawnień zawodowych, realizowanych praktyk zawodowych oraz czasu trwania studiów z programem studiów, uzyskiwanymi efektami uczenia się i uprawnieniami zawodowymi, realizowanymi praktykami zawodowymi i czasem trwania podobnych studiów prowadzonych na WL.
6. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów Komisja wskazuje w pisemnym protokole skierowanym do Dziekana WL propozycję złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych, po uzupełnieniu, których kandydat może przystąpić do egzaminów nostryfikacyjnych.
Wykaz przedmiotów wchodzących w skład egzaminów zawiera Załącznik nr 2 (plik pdf, 194 kB) do niniejszej procedury.
Dziekan określa warunki i terminy przeprowadzenia egzaminów lub praktyk zawodowych.
Do terminu określonego w punkcie 3 niniejszej procedury nie wlicza się czasu na złożenie egzaminów lub odbycie praktyk zawodowych.
7. Jeśli Komisja nie stwierdza znaczących różnic w programach, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów wnioskuje w protokole skierowanym do Dziekana o możliwość przystąpienia kandydata do egzaminów nostryfikacyjnych, po których zaliczeniu Komisja wnioskuje do Dziekana o uznanie dyplomu kandydata za równoważny z jednym z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w punkcie 1 niniejszej procedury.
8. Jeśli Komisja stwierdza znaczące różnice w programach, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów, których nie można wyrównać złożeniem egzaminu lub odbyciem praktyki zawodowej wnioskuje z uzasadnieniem w protokole skierowanym do Dziekana o wydanie odmowy uznania dyplomu kandydata za równoważny z jednym z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w punkcie 1 niniejszej procedury.
9. Dziekan wydaje zaświadczenie o uznaniu lub odmowie uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny jednemu z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w punkcie 1 niniejszej procedury.
10. Kandydat jest zobowiązany wnieść opłatę za przeprowadzenie postepowania nostryfikacyjnego, niezależnie od jego wyniku, w wysokości 50% wynagrodzenia profesora, w terminie 30 dni od daty otrzymania pisma z Uczelni z podana kwotą do zapłaty i numerem rachunku bankowego Uczelni.
11. W szczególnych, odpowiednio udokumentowanych okolicznościach kandydat może ubiegać się o zwolnienie z opłaty nostryfikacyjnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dziekan WL.
12. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej procedurze zastosowanie mają przepisy Rozporządzenia MNiSW w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz. U. Z 2018 r. poz. 1881).
13. Procedura obowiązuje dla postępowań nostryfikacyjnych wszczętych po 17.12.2020.r