Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Lekarski  > Dziekanat Wydziału Lekarskiego - Dział ds. Studenckich

Dziekanat Wydziału Lekarskiego - Dział ds. Studenckich

Wydział Lekarski

NOSTRYFIKACJA DYPLOMU

Na podstawie:

art. 327 ustawy z dnia 20.07.2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.), przepisów Rozporządzenia MNiSW z dnia 28.09.2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1881), §2 ust. 5 Zarządzenia nr 81/2020 Rektora GUMed w sprawie upoważnienia dla Dziekana Wydziału Lekarskiego  prof. dr hab. Radosława Owczuka do wykonywania czynności w imieniu Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Dziekan Wydziału Lekarskiego (dalej jako: WL) ustanawia następujący sposób postępowania w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą:

1. Dziekan WL, działając z upoważnienia Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, może przeprowadzać nostryfikacje dyplomów ukończenia studiów za granicą i uznawać je za równoważne dyplomom i tytułom zawodowym uzyskiwanym po ukończeniu kierunków studiów realizowanych w ramach dyscypliny nauki medyczne, takich jak:

- kierunek lekarski

tytuł zawodowy: lekarz

-kierunek lekarsko-dentystyczny

tytuł zawodowy: lekarz dentysta

- kierunek techniki dentystyczne

tytuł zawodowy: licencjat

2. W celu wszczęcia postępowania o uznanie dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny jednemu z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w ust. 1 należy:

- złożyć w Dziekanacie WL wniosek o uznanie dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu wymienionemu w ust. 1.

Do wniosku dołącza się:

  1. dyplom ukończenia studiów (przedmiot nostryfikacji),
  2. dokumenty umożliwiające ocenę przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów uczenia się i czasu trwania studiów – suplement do dyplomu lub transkrypt zawierający wykaz zrealizowanych przedmiotów i praktyk (nazwa przedmiotu, liczba godzin, forma zakończenia przedmiotu zaliczenie/egzamin, uzyskana ocena), stosowana skala ocen i punktów jeśli były stosowane,
  3. świadectwo, dyplom lub inny dokument, na podstawie, którego osoba ubiegająca się o uznanie dyplomu za równoważny, została przyjęta na studia,
  4. oświadczenie o miejscu i dacie urodzenia osoby ubiegającej się o uznanie dyplomu;

Dokumenty, o których mowa w pkt 1-3, mogą być złożone w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez Gdański Uniwersytet Medyczny (należy okazać oryginały tych dokumentów, aby pracownik mógł poświadczyć zgodność kopii z oryginałem).

Wnioski w sprawie przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego należy składać w Dziekanacie WL Dziale ds. Studenckich w terminie od 1 do 15 lutego danego roku. 

3. Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia wniosku do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziekan WL dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku Dziekan WL wyznacza kandydatowi termin, nie krótszy niż 14 dni, do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

4.  Na potrzeby każdego postępowania nostryfikacyjnego Dziekan WL powołuje Komisję ekspercką (dalej jako: Komisja) odrębnie dla każdego kierunku studiów – w składzie:

Przewodniczący –  Prodziekan Wydziału Lekarskiego

Członkowie –   nauczyciele akademiccy danego kierunku studiów, w tym:

1) członek komisji ds. programów i planów nauczania dla danego kierunku,

2) kierownik praktyk na danym kierunku lub osoba wskazana przez kierownika praktyk.

Skład osobowy Komisji dla danego kierunku studiów określa Załącznik nr 1 (plik pdf, 196 kB) do niniejszej procedury.

5. Komisja ekspercka otrzymuje z Dziekanatu wszystkie złożone przez kandydata dokumenty dotyczące ukończonych studiów, celem dokonania porównania programu studiów, uzyskanych efektów uczenia się i uprawnień zawodowych, realizowanych praktyk zawodowych oraz czasu trwania studiów z programem studiów, uzyskiwanymi efektami uczenia się i uprawnieniami zawodowymi, realizowanymi praktykami zawodowymi i czasem trwania podobnych studiów prowadzonych na WL.

6. W przypadku stwierdzenia braku różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów, Komisja wnioskuje do Dziekana WL o uznanie dyplomu kandydata za równoważny z jednym z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w ust. 1 niniejszej procedury.

7. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów Komisja wnioskuje w pisemnym protokole skierowanym do Dziekana WL o zobowiązanie osoby ubiegającej się o uznanie dyplomu za równoważny do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych. Dziekan WL zobowiązuje kandydata do złożenia wskazanych egzaminów lub odbycia wskazanych praktyk zawodowych, po których zaliczeniu lub odbyciu przez kandydata Komisja wnioskuje do Dziekana WL o uznanie dyplomu kandydata za równoważny z jednym z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w ust. 1 niniejszej procedury.

Wykaz przedmiotów wchodzących w skład egzaminów zawiera Załącznik nr 2 (plik pdf, 194 kB) do niniejszej procedury.

Dziekan określa warunki i terminy przeprowadzenia egzaminów lub praktyk zawodowych.

Do terminu określonego w ust. 9 zd. 2 niniejszej procedury nie wlicza się czasu na złożenie egzaminów lub odbycie praktyk zawodowych.

8. Jeśli Komisja stwierdza znaczące różnice w programach, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów, których nie można wyrównać złożeniem egzaminu lub odbyciem praktyki zawodowej, Komisja wnioskuje z uzasadnieniem w protokole skierowanym do Dziekana WL o odmowę uznania dyplomu kandydata za równoważny z jednym z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w ust. 1 niniejszej procedury.

9. Po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w ustępach poprzedzających, w zależności od jego wyniku, Dziekan WL wydaje zaświadczenie o uznaniu lub decyzję administracyjną o odmowie uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny jednemu z dyplomów i tytułów zawodowych wymienionych w ust. 1 niniejszej procedury. Załatwienie sprawy w drodze wydania zaświadczenia lub decyzji administracyjnej następuje w terminie 90 dni od złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne.

10. Kandydat jest zobowiązany wnieść opłatę za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego, niezależnie od jego wyniku, w wysokości 50% wynagrodzenia profesora, w terminie 30 dni od daty otrzymania pisma z Uczelni z podana kwotą do zapłaty i numerem rachunku bankowego Uczelni.

11. W szczególnych, odpowiednio udokumentowanych okolicznościach kandydat może ubiegać się o zwolnienie z opłaty, o której mowa w ustępie poprzedzającym. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dziekan WL.

12. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej procedurze zastosowanie mają przepisy rozporządzenia MNiSW z dnia 28.09.2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1881) oraz przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 775, z późn. zm.).

13. Niniejsza procedura obowiązuje dla postępowań nostryfikacyjnych wszczętych po 22.02.2024 r.

Aktualizacja strony: 24.07.2024
Agnieszka Muzalewska